Doma Tržič Kronika Tržič, mesto šuštarjev

Tržič, mesto šuštarjev

1219
0

Tržiški muzej v letu 2014 slavi 50-letnico obstoja. V počastitev tega jubileja, v nedeljo,  7. septembra 2014 v Pollakovi kajži, Muzejska 11 odpira vrata nove čevljarske zbirke, kjer v petih sobah predstavlja izjemno tradicijo tržiškega čevljarstva, ki je dajalo zaslužek na tisoče Tržičanom. Zanimiv je tako vpogled v staro rokodelsko izdelavo obutve in industrijsko proizvodnjo Peka ter njune rezultate, ki so se kazali v obutveni kulturi Tržičanov in drugih Slovencev.

[lightbox link=”https://www.trzic.net/wp-content/uploads/files/CevljarjiPriDelu.jpg” thumb=”https://www.trzic.net/wp-content/uploads/files/CevljarjiPriDelu.jpg” width=”790″ align=”center” title=”Cevljarji Pri Delu, foto: Arhiv Tržiškega muzeja” frame=”true” icon=”image” caption=””]

foto: Arhiv Tržiškega muzeja

Zbiranje gradiva in predstavljanje čevljarske tradicije že od ustanovitve Tržiškega muzeja leta 1964 predstavlja njegovo osrednje poslanstvo. Več tisoč predmetov, ki so jih iz čevljarske tradicije v muzeju zbrali v preteklem polstoletnem obstoju, omogoča predstavitev izdelave nekdanje obutve, kakor tudi življenja, ki je bilo z njim povezano. Najstarejši razstavljeni predmeti sodijo v 18. stoletje, med njimi je izjemna cehovska knjiga iz leta 1751. Posebnost predstavlja luč na gavge – edinstven primerek v slovenskem prostoru, znana je tradicija Gregorjevega, ko so čevljarji luč spustili po vodi. Sodobnikom je neznano mnogo orodje, ki so ga čevljari uporabljali pri svojem delu, kakor tudi obutev, ki se je stalno spreminjala. Na domačem znanju se je v Tržiču razvila čevljarska industrija, ki s Pekom in manjšimi proizvajalci danes kljubuje ceneni sodobni proizvodnji obutve iz vzhodnih trgov.

Projekt odprtja nove razstave vodi direktorica Tržiškega muzeja Jana Babšek, kustos razstave je dr. Bojan Knific, konservator in restavrator Boštjan Meglič. Razstavo je oblikovala Polona Zupančič, za luč je poskrbel Marjan Viskovič, strokovno pomoč je nudila mag. Tita Porenta, pri razvijanju interpretacij je sodelovala ddr. Verena Vidrih Perko.