Doma Novice Dan tržiških planincev

Dan tržiških planincev

1995
0

Kljub turobnemu dnevu na Zelenici pestro

Za soboto, 19. septembra je planinsko društvo Tržič pripravilo pester program, ki so ga izpeljali skoraj v celoti. Žal je megla in malo slabše vreme preprečilo izvedbo prikaza helikopterskega reševanja, a fantje GRS Tržič so prišli in popestrili dogajanje na svoj način.

Obiskovalci so mimo koče tokrat leteli. Pravi mali zipline, ki so ga preizkusile vse generacije. Poseben adrenalinski del pa je bilo letenje tik nad lužo.

Brezplačen golaž in čaj

Poleg že omenjenega spremljevalnega programa v izvedbi GRS Tržič pa je planinsko društvo pripravilo tudi brezplačen čaj in golaž za vse obiskovalce, ki so se na Zelenico povzpeli peš ali z gorskim kolesi. Obiskovalci so tokrat lahko preizkusili električno gorsko kolo, ki je preverjeno super. Namreč gorsko kolo nima stopalke oziroma ročke katero bi kolesar pritisnil in se peljal. Deluje po principu, kar boš vložil, toliko pomoči boš dobil. S kolesom sem se popeljal po “cicibanu” na “polano” in nazaj proti “trianglu” in užival v kolesarjenju. Vožnjo in popoln vtis je nekoliko pokvarila megla, saj se je marsikatera skala ali druga ovira na poti pokazala tik preden si zapeljal čeznjo. Na splošno pa je kolo super. Seveda ni namen tega članka ocenjevanje omenjenega kolesa, a vendar je bila prijetna izkušnja.

V koči si se lahko zadržal v prijetni družbi in dobrem čaju. Iz kuhinje pa je prihajal prijeten vonj po golažu. Malo pred dvanajsto uro so na terasi doma zaškripali zvočniki in vse prisotne je nagovoril predsednik Planinskega društva Tržič, Uroš Ahačič, ki je naredil uvod ter povzel namen sobotnega druženja. Besedo je predal županu Tržiča, gospodu mag. Borutu Sajovicu, ki se je spomnil obnove, oziroma ponovne izgradnje doma na Zelenici, pohvalil delovanje planinskega društva.

[vc_gallery interval=”3″ images=”25161767,25161768,25161769,25161770,25161771,25161772,25161773,25161774,25161775,25161776,25161777″ img_size=”large”]

Več slik v galeriji na koncu strani ali na Flicker računu.

Otvoritev ferate

Dan odprtih vrat koče na Zelenici in dan Tržiških planincev je zaokrožila otvoritev novih zavarovanih planiskih poti – ferate. Novo ferato je blagoslovil tudi tržiški župnik, Tomaž Prelovšek.

V avgustu 2015 je bila nadelana nova zelo zahtevna zavarovana plezalna pot (ferata), ki je speljana prek južne stene Spodnjega plota v neposredni bližini planinskega doma na Zelenici. Ferata se po prvih 35 metrih na križišču razcepi in v zgornjem delu poteka po dveh variantah (levi lažji-»učna zavarovana plezalna pot« in desni težji del- »športna zelo zahtevna ferata«), ki se obe zaključita z izstopoma v bližini vrha. Višinska razlika od vstopa do izstopa je 90m, skupna dolžina poti-jeklenice (z obema krakoma) pa je prek 180 metrov.

Zavarovana plezalna pot bo prvenstveno namenjena dejavnostim GUC Zelenica, uporabili pa jo bodo lahko tudi vsi ostali obiskovalci, ljubitelji ferat in plezanja. Obvezna oprema: čelada, plezalni pas in samovarovalni komplet, primerna obutev (za težji odsek poti priporočljiva še dodatna popkovina in plezalni čevlji).
Težavnost: Učna zavarovana plezalna pot, 113m, D (B/C); težji zgornji desni odsek: Špotna zelo zahtevna ferata, 75 m, E

Opremo si bo možno izposoditi, ob spremstvu vodnika, tudi v domu na Zelenici.

Prireditev je uspela

Dober obisk in zadovoljni obrazi so potrditev, da v Tržiču in okolici vedno bolj obožujemo gore in planine. Dobro uhojene poti velikokrat pripeljejo do sten katere s pomočjo ferat premagujemo varno. Tokrat so na dan odprtih vrat in ogled ferate na povabilo prišli tudi gorski reševalci iz sosednjih Borovelj.

[vc_message color=”info” style=”square”]»Via ferrata« v prevodu pomeni železna pot, v nemško govorečem področju zasledimo besedo “klettersteig”. V Sloveniji najpogosteje zasledimo izraz »ferata«, ki je širše prepoznavna in ima med gorniki največjo sporočilno vrednost kot pa po našem slovarju splošna oblika poimenovanja »zelo zahtevna zavarovana pot« ali »zavarovana plezalna pot«. Ferate, ponavadi se vijejo čez navpične strme stene, so za napredovanje po večini dolžine opremljene z varovali in pomagali iz železja. Za napredovanje se enakovredno uporablja roke in noge ter tehnične pripomočke kot so jeklenica, klini, stopi in drugo, obvezna je tudi uporaba osebne tehnične varovalne opreme čelada in samovarovalnega kompleta. Namen opremljanja zavarovanih plezalnih poti s strani strokovnjakov s področja gorništva je omogočiti pristop na najzahtevnejše vrhove ali preko sten planincem brez alpinističnega znanja in v današnjem času je plezanje zavarovanih plezalnih poti že samostojna vejo gorništva, s katero se ukvarja veliko ljudi pri nas in v tujini. Ferate se delijo na klasične (daljše, a manj ali srednje zahtevne, ki ponavadi pripelejejo na vrh gore), športne (opremljene so le z jeklenico, za napredovanje se uporablja lasna moč) ter ekstremne (potekajo prek izpostavljenih mest, poleg jeklenice so nameščeni tudi mostovi in druge priprave za napredovanje), označene pa so po težavnosti od A – najlažja do F – najtežja. (vir: Slovenske novice)[/vc_message]
[vc_images_carousel images=”25161753″ img_size=”medium” hide_pagination_control=”yes” hide_prev_next_buttons=”yes”]
[vc_custom_heading text=”Galerija” google_fonts=”font_family:Roboto%3A100%2C100italic%2C300%2C300italic%2Cregular%2Citalic%2C500%2C500italic%2C700%2C700italic%2C900%2C900italic|font_style:900%20bold%20regular%3A900%3Anormal”]